האי קמפה – המקום לתפוס שלווה באמצע העיר הגדולה

האי קמפה בפראג
האי קמפה בפראג

האי קמפה נמצא במרכז נהר הולטובה בפראג קרוב לצד של העיר העתיקה (Malá Strana). מקור השם של האי הוא במטע (campus בספרדית) שניטע ע"י חיילים ספרדים במאה ה-17 במהלך קרב חשוב – ה"קרב על ההר הלבן".

קרב זה נחשב לאחד הקרבות המוקדמים במלחמת שלושים השנים ובו הפסידו הכוחות הפרוטסטנטיים – מה שהביא לכך שעד סוף המאה ה-20 בצ'כיה היה רוב קתולי.

האי אמנם קיבל את שמו מחיילים ספרדיים, אבל הוא שילוב נדיר של מקומיות ובינלאומיות שמאפשר לכל אחד ליהנות בו כאוות נפשו.

היסטוריה על קצה הגשר

האי נוצר באופן מלאכותי ע"י חפירת ערוץ בשם Čertovka (בעברית : הזרם של השטן) במאה ה-12 במטרה אחת – לנצל את כוחם של המים לצרכים שונים.

הערוץ נחפר ע"י מסדר של אבירים ממלטה ו- 3 מטחנות המים ההיסטוריות שרדו, אך יש לקחת בחשבון שהן משוחזרות ולא מקוריות.

חפירת הערוץ הביאה לכך שהאי נחשב כ"ונציה של פראג"  ומוכר כאחד המקומות הרומנטיים בעיר, בעיקר הודות לגשר המנעולים – גשר שבו שאליו מחברים האוהבים מנעולים כדי לבטא את העובדה שאהבתם נעולה בליבותיהם לעד.

תיירות 24/7

התושבים הראשונים באי השתייכו למשפחות עניות, אבל מאז זרמו הרבה מים בוולטובה בעיקר מאז שהאי חובר לעיר באמצעות גשר קארל.

המשמעות היא שהמקום מתויר כמעט בכל שעות היום והלילה. כדאי לנצל את העובדה הזו מבחינה כלכלית, למשל להזמין מקום באחד המלונות שעל האי ולא במלונות היקרים יותר בעיר העתיקה.

הרבה יותר מאטרקציה תיירותית

באי יש כיכר מרכזית עם חנויות מזכרות לתיירים ובתי קפה, אבל האי הוא לא רק אטרקציה תיירותית. האי אהוב גם על המקומיים שמגיעים אליו כדי לערוך פיקניקים, לצייר את הנוף או סתם כדי לבצע טיולים רומנטיים.

עם זאת, רוב התיירים מגיעים לאי כדי לתצפת על העיר ועל הגשר ממרומי פארק קמפה (גנים בסגנון אנגלי בחלקו הדרומי של האי).

בפארק יש שבילי הליכה, שבילים לרולר בליידס ומתקני משחקים לילדים – מה שמבטיח שכל המשפחה תיהנה מביקור במקום.

פארק קמפה
פארק קמפה

אמנות ותרבות מקומית

בחלקו המזרחי של האי במקום ששכנו בעבר טחנות המים נמצא מוזיאון קמפה – גלריה לאמנות צ'כית ואירופאית מודרנית שידועה בעיקר הודות לפסל הכיסא הענקי שיצרה Magdalena Jetelova.

פסל זה אמנם נמצא מחוץ למוזיאון אבל הוא מהווה ציון דרך לכל מי ששיט על נהר הוולטובה – מה שהופך את המוזיאון בפרט ואת האי בכלל למהותיים עבור כל תייר בפראג.

במוזיאון זה מוצגות שתי תערוכות קבועות של שני אמנים תושבי האי – הצייר Frantisek Kupka    והפסל Gutfreund . היצירות של שניהם מושפעות מהחיים באי – מה שהופך את הביקור במוזיאון לא רק לחוויה אמנותית אלא גם לחוויה תרבותית מקומית.

מתי ואיך לבוא?

מומלץ לבקר באי במסגרת טיול בשאר אתרי העיר העתיקה או במסגרת שיט על הוולטובה. לא מומלץ להגיע למקום ברכב פרטי וזאת מסיבה אחת – הגישה לאי נוחה הן באמצעות הליכה והן באמצעות תחבורה ציבורית.

למשל, קווי החשמליות 12,20,22 ו-57 מגיעים לתחנת Hellichova בעיר העתיקה – פחות מ-10 דקות הליכה בלבד לאי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *