פראג לא שוכחת

תחנת הרכבת Bubny - כאן תוקם אנדרטה
תחנת הרכבת Bubny – כאן תוקם אנדרטה

בניגוד לערים אחרות באירופה שמצניעות את חלקן בתקופת השואה, בפראג לא שוכחים את מה שקרה וחולקים כבוד ליהודי העיר והמדינה שנספו בשואה. הפעילות האחרונה בנושא היא הקמת אנדרטה בתחנת הרכבת ששימשה לשילוח יהודי צ'כיה למחנות ההשמדה.

הקמת אבן הפינה נערכה בערב ראש השנה תשע"ט בנוכחות אנשי עיריית פראג שמשתתפים במימון הפרויקט, קבוצה של פעילים צ'כים שדואגים לשימור השואה ואנשים רבים. הטקס כלל נגינה של יצירות מוזיקליות שקשורות לשואה והקרנה של הסרט "החנות ברחוב הראשי", סרט צ'כי שזכה בפרס האוסקר ב-1965 ועוסק בכיבוש צ'כוסלובקיה ע"י הנאצים.

הקמת האנדרטה בתחנת Bubny תימשך כשנתיים וזאת לאחר כחמש שנים שנדרשו לצורך קבלת האישורים. האנדרטה תיקרא "אנדרטת הדממה" ומאמינים שהיא תהפוך לאתר זיכרון ליהדות צ'כיה – 120,000 איש שמהם שרדו רק 40,000.

12 תגובות בנושא “פראג לא שוכחת”

 1. מתי כל זה יקרה?
  אישית מרגישה מאוד לא נוח להסתובב באירופה.
  תחושה שתמיד משהו בוחן.
  טוב לדעת שיש מי שעושה אחרת

  1. בפראג מאוד בטוח להסתובב, אולי בגלל שהרובע היהודי מהווה את אחת האטרקציות התיירותיות המרכזיות של העיר. ואגב, האנדרטה במקום כבר קיימת ונקראת "השער לנצח".

 2. פראג מהממת, אבל לא הכרתי את האנדרטה ואת היחס החיובי שלהם לשימור – לא טריוויאלי בכלל בהשוואה למדינות אחרות במזרח אירופה.

  1. היי הוד. אני ממש אוהבת את התגובה שלך. נכון שיש צד כלכלי בעניין, אבל מצד שני בהרבה מקומות זה לא קורה למרות הפיתוי הכספי – מה שאומר שלדעתי זה משהו יותר עמוק. בכל מקרה שמחתי לגלות שצ'כיה היא בצד הנכון של הצדיקים בסדום

 3. בתור מי שנמנעה מלהגיע למזרח אירופה עד לאחרונה בכלל תחושות שואה, זה טוב לדעת שדברים כאלה קורים. מקווה שלא יהיה מקומי וחד פעמי.

  1. בפראג זה ממש לא מקומי או חד פעמי אלא מדיניות מכוונת של לקיחת אחריות. ומה לגבי שאר אירופה? את נמנעת גם שם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *